Sir Edward John Cameron

Male 1858 - 1947  (89 years)


Personal Information    |    Notes    |    All    |    PDF

  • Name Edward John Cameron 
    Prefix Sir 
    Born 14 May 1858 
    Gender Male 
    Died 20 Jul 1947  Bath, ENGLAND Find all individuals with events at this location 
    Person ID I6983  John Charles Cameron - Ceylon
    Last Modified 11 Jul 2012 

    Father John Charles Cameron, M. D.,   b. 14 Sep 1810, SCOTLAND Find all individuals with events at this location,   d. 1870  (Age 59 years) 
    Mother Julia Mooyaart,   b. Abt 1820, CEYLON Find all individuals with events at this location,   d. 1898, Plymouth, Devon, ENGLAND Find all individuals with events at this location  (Age ~ 78 years) 
    Married 11 Jun 1840  Kandy, CEYLON Find all individuals with events at this location 
    Family ID F2351  Group Sheet

    Family Eva Selwyn Isaacs,   b. Abt 1859, Sydney, AUSTRALIA Find all individuals with events at this location,   d. 1944, Bath, ENGLAND Find all individuals with events at this location  (Age ~ 85 years) 
    Married 12 May 1887  London, ENGLAND Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Cameron
     2. John C. M. Cameron,   b. Abt 1888, St Kitts, WEST INDIES Find all individuals with events at this location,   d. Bef 1915  (Age ~ 27 years)
     3. Leila Verginie Cameron,   b. Abt 1890, ENGLAND Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown
     4. Evan Stuart Cameron,   b. 21 Sep 1893, Turks Island, WEST INDIES Find all individuals with events at this location,   d. 24 Apr 1915, FRANCE Find all individuals with events at this location  (Age 21 years)
     5. Lieut. Francis Blake Cameron,   b. 14 Oct 1896, Grand Turk, WEST INDIES Find all individuals with events at this location,   d. 19 Aug 1916, FRANCE Find all individuals with events at this location  (Age 19 years)
    Family ID F2352  Group Sheet

  • Notes 
    • Educated at Merton College, Oxford, England and he held many positions in the Colonies: Sierra Leone 1884; Virgin Islands 1887-1893; Commissioner Turks and Caicos Islands 1893-1901 (as above); St Vincent 1901-1909; St. Lucia 1909-19 ; Governor, Windward Islands, on several occasions; Governor and Commander-in-chief, Colony of the Gambier (Africa) 1913-20; and, he retired in 1920. He was knighted (K.C.M.G. 1916).


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources